piątek, 26 kwietnia 2019

Ziarna Wędkarskie

Nasiona bobiku to niedoceniana, bardzo rzadko stosowana przez wędkarzy zanęta.

Bobik bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do zanęty (zmielony lub pokruszony) jak i jako przynęta na hak.
Stosowany jest do połowu ryb karpiowatych, w szczególności jazi i karpi. Bobik Moczymy przez 24 godziny, gotujemy do uzyskania odpowiedniej konsystencji.



Groch żółty jest atrakcyjną zanętą i przynętą dla większości ryb karpiowatych. Przed gotowaniem groch należy opłukać i zalać zimną wodą na 24 godziny, aby napęczniał. Po tym czasie należy go przepłukać, zalać ciepłą wodą i gotować na wolnym ogniu przez 2-3 godziny, aż będzie wystarczająco miękki. Poznajemy to po tym, że ziarno poddaje się pod naciskiem palca, ale jego połówki się nie rozdzielają.
Po ugotowaniu groch rozkładamy na ściereczce i suszymy. Największe i nie popękane ziarna wybieramy na przynętę, a pozostałe dodajemy do zanęty lub wykorzystujemy do nęcenia na łowisku. 

Groch na haczyk zakładamy w ten sposób, aby ostrze spinało obie połówki ziarna (najlepsze są do tego haczyki o dużym łuku kolankowym i krótkim trzonku).





Kolendra jest podstawowym zapachem ziołowym na ryby spokojnego żeru. To jeden z najskuteczniejszych dodatków zapachowych stosowany przez wytrawnych wędkarzy przy przygotowywaniu zanęt. Najlepszy efekt uzyskuje się gdy nasiona mielimy przed samym wyjazdem na ryby i dodajemy do gotowej już zanęty.

Jeżeli zanętą jest gotowany owies, kasza jęczmienna lub pęczak to zmielone nasiona dodajemy do garnka na 2-3 minuty przed końcem gotowania, dokładnie mieszamy, przykrywamy szczelnie do zaparzenia.
Kolendrę można zmielić w zwykłym młynku do mielenia kawy.


Nasiona konopi to jedna z najskuteczniejszych przynęt roślinnych. Odpowiednio przygotowane są składnikiem mieszanek do nęcenia karpi, amurów, płoci, brzan, linów. Konopie to zanęta charakteryzująca się dużą skutecznością, powodującą u ryb ciągłe uczucie niedosytu.
Konopie to tajemnicze ziarna wielu sukcesów, przez wiele lat wyczynowcy utrzymywali w tajemnicy ich zalety i sposób przygotowania.
Konopie najtaniej przygotować samemu (w sklepach są stosunkowo drogie). Przygotowanie nasion nie jest skomplikowane.
Zalewamy nasiona wodą w stosunku 1:4 i moczymy przez 24 godziny. Następnie namoczone nasiona doprowadzamy do wrzenia i przez około pół godziny wolno gotujemy, po czym ziarna zaczynają pękać i ukazują się białe kiełki - to znak że są gotowe.
Następnie nasiona odcedzamy i płuczemy pod zimną wodą.
Woda w której gotowaliśmy nasiona świetnie nadaje się do rozrabiania zanęty. Większe nasiona konopi można zakładać bezpośrednio na haczyk, natomiast te mniejsze nadają się jako dodatek do zanęty (pogniecione lub zmielone).

Łubin żółty, słodki to wspaniała przynęta na ryby karpiowate. Może być stosowany jako przynęta oraz jako dodatek do zanęty (najczęściej pokruszony). Łubin moczymy 12 godzin gotujemy do uzyskania odowiedniej konsystencji.







Kukurydza żółta to wspaniała przynęta na ryby karpiowate. Może być stosowana jako przynęta oraz jako dodatek do zanęty (najczęściej pokruszona).





Owies (Obłuszczony)  to doskonała lecz bardzo rzadko stosowana przynęta, szczególnie polecana przy połowie leszcza. Owies to najsłodsze zboże a jak wiadomo leszcze lubią słodkości. Owies można przygotować w następujący sposób: nasiona namoczyć na 1-2 doby, następnie gotujemy na wolnym ogniu około godziny pod przykryciem. Następnie odstawiamy do wystygnięcia.




Pszenica to skuteczna przynęta stosowana głównie do połowu płoci. Można ją przygotować w termosie, lub opłukać namoczyć (12 godzin) i gotować do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Właściwie przygotowane ziarno naciśnięte palcem powinno dać się rozgnieść bez oporu. Na haczyk zakłada się od strony pełnej łupiny, tak aby ostrze haczyka wyszło na zewnątrz przez pęknięcie z drugiej strony.



Nasiona rzepiku używane są przez wytrawnych wędkarzy do sporządzania skutecznych zanęt na karpie. Nasiona rzepiku zawierają duże ilości białka, tłuszczów nienasyconych oraz soli mineralnych. Mają mniej goryczy niż nasiona rzepaku, dlatego chętnie są zjadane przez ryby.







Rzepak, rzepik, len, sorgo, kanar: działają w zasadzie tak samo jak ziarna konopi lecz są drobniejsze i to powoduje, że karpie jeszcze intensywniej zaczynają żerować. Te drobne ziarna mają piorunujące właściwości i najlepiej sprawdzają się przełowionych lub komercyjnych łowiskach. Także idealnie sprawdzają się w chłodniejszych oporach roku ponieważ nie powodują zbyt szybkiego nasycenie przy bardzo słabym żerowaniu karpi. Pamiętajmy jednak aby nie przesadzać z ilością rzepaku ponieważ dostarcza gorzkawy posmak do naszej mieszanki lub zanęty. 

Przygotowanie jest bardzo proste wystarczy ziarna przegotować około 30 min. góra 45 min. Po ugotowaniu uzupełniamy poziom wody do max. Ponieważ ziarna będą mocno wchłaniać wszystkie płyny. 


Oczywiście są różne sposoby przygotowania ziaren, podałem te standardowe których osobiście używam w mojej wędkarskiej kuchni. Jeżeli podobał się wam materiał zostawcie łapkę na naszej stronie Smoked Fish Team.


Pozdrawiam i połamania ! ;D